Klub Vojenské Historie Falke, z.s.

72. pěší divize Wehrmachtu
Klub Vojenské Historie Falke, z.s.

Kontakt

Klub Vojenské Historie Falke, z.s.


Kamenický Šenov,
ČR

Poslat e-mail

Informace

O vzniku klubu s plánovaným názvem Kampfgruppe Falke jsme přemýšleli již v roce 1998, pod dojmem Akce Vlak, pořádané na dolním nádraží v Kamenickém Šenově. Než se přešlo od slov k činům, proteklo řekou Kamenicí ještě hodně vody.

Teprve po přelomu milénia začali naše představy nabývat konkrétnější rozměry, a 20. Srpna 2007 se uskutečnilo první cvičení, tehdy spíše zatím setkání budoucích členů klubu. První akce, kterou jsme s klubem navštívili, byl Řopík 20. září 2008. Oficiálně byl náš KVH zaregistrován 6. 11. 2008 jako Klub Vojenské Historie Falke o.s.

Od té doby klubem prošla více než desítka lidí, klub se primárně věnoval pluku Danmark, 11. divize SS Nordland. Někteří členové se též zabývali estonskými a italskými dobrovolníky v SS. Po čase se klub začal více zabývat lokální historií, a začal vybírat jednotku Wehrmachtu, která se v květnu 1945 pohybovala přímo na Českolipsku a Děčínsku.

Navštívili jsme akce v Doubicích, Letovicích, Plzni, Chomutově, Lobendavě, Skalici u České Lípy, Vojkovicích,  atd. Klub také úzce spolupracoval s KVH Wespe z Hrádku nad Nisou. Na přelomu let 2010/2011 se bohužel klub dostal do existenční krize, část členů z klubu odešla a zapůsobily i další soukromé faktory.Poslední akce absolvoval klub už v uniformách Wehrmachtu či Volkssturmu, ale během roku 2011 činnost klubu ustala a klub prakticky zanikl.

Po dlouhé pauze, v první polovině roku 2016, se zrodil nápad opět probrat klub k životu. Rozhodli jsme se pokračovat pod stejným názvem, který se stal (jak doufáme) dobrou značkou. Bohužel dva ze zakládajících členů se zatím do nové činnosti nezapojili, jsou však i nadále čestnými členy.

Klub pod názvem KVH Falke z.s. s částečně novým členstvem a nyní v uniformách 72. pěší divize Wehrmachtu absolvoval několik cvičení a spolupracoval s Klubem Železničních Cestovatelů na oslavách výročí 130. let lokálky Česká Kamenice – Kamenický Šenov. Stará přátelství jsou opět oživována, nová jsou navazována. Spolupracujeme nadále s klubem VHS Lužice či s Klubem Železničních Cestovatelů. Klub se nyní zaměřuje hlavně na pořádání a spolupráci při organizování vojensko-historických akcí v regionu severních Čech. Oživit zájem o historii zdejšího kraje a přispět ke kulturnímu dění považuje klub za jednu ze svých priorit.

Na obrázku může být: 6 lidí

Historická příslušnost

Německo

Naposledy přidané

Klub vojenské historie Hlučínsko – Hultschiner Ländchen z.s.
Zámecká 195, Velké Hoštice, ČR + 420 720 515 855 No Ratings Yet
IR Nr19 Alvinczy – Re-enactment Group
Budapešť, Maďarsko No Ratings Yet
Veresegyház Katonai Hagyományörző Egyesület
Veresegyház, Maďarsko No Ratings Yet